Listopad to miesiąc, w którym tradycyjnie zastanawiamy się nad kwestią przemijania, wspominamy zmarłych. Ten rok jest z pewnością wyjątkowy. Nie zdarzyło się bowiem wcześniej, by 1 listopada cmentarze zostały zamknięte. W ten dzień w "normalnych" okolicznościach zarówno katolicy jak i ewangelicy odwiedzają groby swoich bliskich. Oczywiście istnieją pewne różnice w postrzeganiu tego dnia poprzez osoby obu wyznań. A podstawową wydaje się fakt, iż ewangelicy nie modlą się za zmarłych, gdyż po śmierci nie da się zmienić przeznaczenia człowieka. Nauka o czyśćcu nie jest przez ewangelików uznawana, gdyż nie ma ona podstaw w Piśmie św.
Dzisiejszy tekst nie jest publikowany przypadkowo. Dziś w części kościołów ewangelickich, w tym także w Kościele Ewangelicko-Augsburskim obchodzona jest Niedziela Wieczności. To ostatnia niedziela roku kościelnego, podczas której także wspomina się osoby zmarłe, ale przede wszystkim w ten dzień rozmyśla się nad nadzieją zmartwychwstania umarłych i przybliżania się do Sądu Ostatecznego.
Korzystając z tej okazji publikuje dziś trzy pokolorowane zdjęcia, wykonane w obrębie trzech izbickich cmentarzy: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego oraz żydowskiego. Kolorowanie maszynowe za pomocą dostępnych w sieci narzędzi, za pewne niedociągnięcia z góry przepraszam.
Zdjęcie nr 1 - Widok na bramę wejściową i monumentalny krzyż na cmentarzu katolickim. Fotografia wykonana ok. 1927 roku, oryginał pochodzi ze zbiorów Roberta Krysztofowicza. Zdjęcie nr 2 - Wejście główne na cmentarz ewangelicki. Zdjęcie pochodzi z 1947 roku i jak na swój wiek jest całkiem dobrze zachowane i co najważniejsze, utrwaliło wiele detali. Możemy na nim zobaczyć wszystkie trzy bramy cmentarza, a więc zarówno bramę główną jak i bramy boczne, da się zauważyć siatkę, a także krzyże mogił w oddali. Na schodach siedzą zaś uczniowie z izbickiego liceum. Fotografia ze zbiorów rodzinnych Adama Kwiatkowskiego. Zdjęcie nr 3 - Najprawdopodobniej ks. Marian Chytrzyński (proboszcz parafii w Izbicy Kujawskiej w latach 1912-1932) wśród izbickich macew na cmentarzu żydowskim.
BŁAŻEJ NOWICKI
[Zdjęcie nr 1]
[Zdjęcie nr 2]
[Zdjęcie nr 3]
[Skomentuj na Facebooku]
|